Kızılırmak Mah. 1450. Sokak No:13 Çukurambar Ankara 444 66 62 info@koruhastanesi.com

KOLON ve REKTUM KANSERİ

[section_tc][column_tc span=’12’][blockquote_tc style=’style3′ delimiter=’ ‘]

KOLON ve REKTUM KANSERİ

(KOLOREKTAL KANSERLER)

[nbsp_tc]

Kalın barsak ve kalın barsağın son kısmı olan rektumdan kaynaklanan kanserlerdir. Kolorektal kanser görülme sıklığı dünyada üçüncü sırada iken kanser nedeni ile[nbsp_tc] ölümlerde ise ikinci sırada bulunmaktadır. Ülkemizde, Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılı verilerine göre her iki cinsiyette de görülme sıklığı olarak 3. sırada yer almaktadır.

[nbsp_tc]

Risk faktörleri

ü[nbsp_tc] Kalın barsak ve rektum kanseri herhangi bir yaşta görülse de 50 yaş sonrasında risk artmaktadır.

ü[nbsp_tc] Ailede (birinci ve ikinci derecede akrabalar) ve /veya kendisinde

Kalın barsak polibi hikâyesi olması

Kalın barsak kanseri hikayesi

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi iltihabi barsak hastalığı olanlar (8-10 yıldan fazla)

Meme, yumurtalık ve rahim kanseri olması riski arttırmaktadır.

ü[nbsp_tc] Diet; hayvansal yağlar, düşük lifli gıda, alkol, sigara, şişmanlık ve sedanter yaşam riski arttırır.

[nbsp_tc]

Kolonoskopinin önemi büyük…

Kolorektal kanserlerin büyük çoğunluğu (%90) poliplerden gelişmektedir. Kolorektal kanserli hastaların yüzde 40’ı tanı ananda barsak duvarında sınırlıyken, yüzde 30’u barsak duvarını aşmış komşu organları tutmuş,[nbsp_tc] yüzde 20’si ise[nbsp_tc] karaciğer ve akciğere sıçramış olarak başvurmaktadır. Bu nedenle diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis ve tedavi önemlidir. Makattan kanama olması, sık dışkılama hissi, kabızlık, dışkı çapında incelme, nedeni açıklanamayan zayıflama, halsizlik kalın barsak kanseri için bir belirti olabilir. Hastalara yapılacak erken kolonoskopi ile bağırsak kanseri daha polip aşamasında tespit edilebilir, çıkarılması ile önlenebilir.

Beslenme (diet), fizik egzersiz önemli…

ü[nbsp_tc] Obezite kalın barsak kanserleri için direkt olarak risk oluşturmaktadır. Bu nedenle aşırı kalorili gıdaların tüketimi engellenmelidir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme, posalı beslenme, kırmızı eti haftada bir yemek, tavuk-balık gibi beyaz et tüketmek önem arz etmektedir. Günlük su içilmesi, kahveden uzak durulması da riski azaltmaktadır. Sedanter yaşam riski arttırırken, düzenli olarak egsersiz yapılması özellikle haftada 5 gün günde yarım saat yetişkinler için kanseri önleyebilmektedir.

[nbsp_tc]

Kolorektal Kanser Tedavisinde Uygulanan Yöntemler VEYA UYGULADIĞIMIZ YÖNTEMLER OLARAK SİZE BIRAKIYORUM

[nbsp_tc]

ü[nbsp_tc] Kolon ve rektum tümörlerinde açık, minimal invaziv cerrahi; robotik, laparoskopik ya da tek kesiden laparoskopi (SILS)

ü[nbsp_tc] Erken dönem rektum kanserlerinde makattan endoskopik olarak tümör rezeksiyonu-transanal endoskopik operasyonlar (TEO)

ü[nbsp_tc] Kolon kanserlerinde total mezokolik eksizyon ve rektum kanserlerinde total mezorektal eksizyon (barsak lenfatiklerinin tümüyle ve onkolojik prensipler doğrultusunda eksizyonu) yöntemi ile uzun vadede tümör eradikasyonu ve uzun yaşam sürelerine ulaşılabilmektedir.

ü[nbsp_tc] Rektum kanserlerinde ameliyat öncesi radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi (ilaç tedavisi) ile hem ameliyat sonrası tam tedavi (kür) oranı artmakta hem de stoma (barsağın karına ağızlaştırılması) gereksinimi çok azalmaktadır.

[nbsp_tc]

[nbsp_tc]

[/blockquote_tc][/column_tc][/section_tc]